DER SZTUREM. CWISZYN/ BURZA. POMIĘDZY - zdjęcie DER SZTUREM. CWISZYN/ BURZA. POMIĘDZY - zdjęcie DER SZTUREM. CWISZYN/ BURZA. POMIĘDZY - zdjęcie DER SZTUREM. CWISZYN/ BURZA. POMIĘDZY - zdjęcie DER SZTUREM. CWISZYN/ BURZA. POMIĘDZY - zdjęcie DER SZTUREM. CWISZYN/ BURZA. POMIĘDZY - zdjęcie DER SZTUREM. CWISZYN/ BURZA. POMIĘDZY - zdjęcie DER SZTUREM. CWISZYN/ BURZA. POMIĘDZY - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos

10,0 / 10

DER SZTUREM. CWISZYN/ BURZA. POMIĘDZY

Pierwsza premiera „Burzy” w jidysz miała miejsce w Łodzi w 1938 roku w Folks un Jugnt-Teater, w 1939 roku grana była dla publiczności warszawskiej. Zarówno przez krytyków żydowskich, jak i polskich okrzyknięta została sukcesem teatru żydowskiego w Polsce. Sukcesem, który napawa optymizmem i wiarą we wspólny polsko-żydowski świat, mimo rozgrywających się poza sceną coraz bardziej antysemickich aktów, rosnących w siłę faszystów. Słowa Kalibana - „gdy spalisz jego książki, straci on całą swą władzę”, który w inscenizacji Schillera był symbolem nowego barbarzyństwa, dzisiaj brzmią jak zapowiedź Zagłady. Po okropieństwach II Wojny Światowej i Zagłady nigdy nie wrócono w Polsce do idei wystawiania Shakespeare'a w jidysz.

Dzisiaj, 82 lata po łódzkiej premierze „Burzy”, jesteśmy ciekawi, jak wybrzmi ona w podzielonej wewnętrznymi sporami Polsce, czy jidysz stanie się metaprzestrogą przed demonami powtarzającej się historii?

W spektaklu oprócz „Burzy” Shakespeare'a w przekładzie na język jidysz Yosefa Goldberga znajdą się również fragmenty Archiwum Ringelbluma oraz „Lamentacji Jeremiasza” i „Pieśni nad Pieśniami”.

Na scenie występują między innymi Henryk Rajfer jako Prospero, Marcin Błaszak jako Kaliban, Joanna Przybyłowska jako Trinkulo, Jerzy Walczak jako Ariel/ Ferdynand, Wanda Siemaszko jako Miranda, Barbara Szeliga jako Stefano.

Czas trwania: 60 minut

Realizacja

Reżyseria i dramaturgia

DAMIAN JOSEF NEĆ

Scenografia, kostiumy, wizualizacje

MARTA WIECZOREK, MACIEJ CZUCHRYTA

Muzyka

SŁAWOMIR KUPCZAK

Choreografia

SZYMON DOBOSIK

Asystentka reżysera

PATRYCJA WYSOKIŃSKA

Asystentka scenografów

WIKTORIA GRZYBOWSKA

Przygotowanie wokalne

TERESA WROŃSKA

Producentka

PATRYCJA SUPERCZYŃSKA

Konsultacje językowe, przystosowanie scenariusza jidysz i transliteracja

ALEKSANDRA KRÓL

Inspicjentka

BEATA SZARADOWSKA

Opinie naszych widzów (1)

  • 10,0/ 10

    Ciekawa i bardzo poruszająca interpretacja Shakespeare'a w doskonałym wydaniu artystycznym. Wyszłam pod wrażeniem

    wi.....@gm...il.com / 14 listopada 2022

Teatr Żydowski - Adres i dojazd

http://www.teatr-zydowski.art.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.