Thermidor - zdjęcie Thermidor - zdjęcie Thermidor - zdjęcie Thermidor - zdjęcie

Średnia ocena

2 oddane głosy
48 zainteresowanych osób

9,5 / 10

Thermidor

"Thermidor" opowiada o wydarzeniach historycznych, ale zarazem jest sztuką współczesną – przedstawia mechanizmy polityczne, które działają nie tylko w momentach wielkich przełomów. Stanisławę Przybyszewską fascynowała Wielka Rewolucja Francuska; spośród jej działaczy upodobała sobie Robespierre`a, czyniąc zeń męża opatrznościowego.

W "Thermidorze" ukazała kluczowy moment rządów jakobińskich, gdy zastosowany jako narzędzie naprawiania świata terror przekracza wszelką miarę, a Robespierre zaczyna być postrzegany jako doktryner, który zmierza do dyktatury. W najbliższym otoczeniu Robespierre`a zawiązuje się spisek na jego życie.

To historia. Ale spod kostiumu historii wyłaniają się wizerunki ludzi, którzy sprawują władzę, ulegają namiętnościom władzy i realizują logikę, jaką narzuca władza. Gotowi są dla niej wchodzić w cyniczne układy, łamiąc bez skrupułów zasady przyzwoitości. Bohaterowie "Thermidora" to gracze rozpaleni walką o przetrwanie i dominację, a zarazem zmuszeni do zimnej kalkulacji; budzą strach u innych, ale sami są owładnięci strachem o własną przyszłość. Ich rola nie kończy się wraz z mijającymi wypadkami. Tworzą uniwersalne modele zachowań politycznych, które powracają w coraz to nowych sytuacjach i kostiumach.

Na scenie występują między innymi Krzysztof Kwiatkowski jako Saint-Just, Adam Machalica jako Tallien, Szymon Kuśmider jako Collot, Szymon Roszak jako Billaud, Tomasz Błasiak jako Fouche, Krystian Modzelewski jako Barere.

Czas trwania: 120 minut

Realizacja

Autor: Stanisława Przybyszewska

Reżyseria: Edward Wojtaszek

Scenografia: Weronika Karwowska

Muzyka: Tomasz Bajerski

Światło: Mirosław Poznański

Inspicjent: Katarzyna Zbrojewicz

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana - Adres i dojazd

ul. Kazimierza Karasia 2
Warszawa
tel. 22 826 92 76, bilety@teatrpolski.waw.pl

http://www.teatrpolski.waw.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.