Odprawa posłów greckich - zdjęcie Odprawa posłów greckich - zdjęcie Odprawa posłów greckich - zdjęcie Odprawa posłów greckich - zdjęcie

Średnia ocena

2 oddane głosy
5 zainteresowanych osób

9,0 / 10

Odprawa posłów greckich

"Odprawa posłów greckich" to autorska inscenizacja jednego z najsłynniejszych polskich tekstów dramatycznych. Spektakl wyreżyserował Ryszard Peryt, legenda teatru poszukującego, jeden z najbardziej uznanych polskich reżyserów operowych.

"Odprawa posłów greckich" Jana Kochanowskiego to pierwsza i jedyna polska tragedia humanistyczna doby renesansu, wydana w 1578 roku. Temat utworu nawiązuje do mitu o wojnie trojańskiej. Utwór jest nasycony jednak odniesieniami do polskich realiów, które w momencie powstania dzieła budziły kontrowersje oraz dyskusje wokół zasadności transponowania tradycji antycznej. Historia inscenizacji tekstu Kochanowskiego wpisała w jego recepcję mnogość odniesień do ważkich i aktualnych tematów społecznych i politycznych kolejnych epok. Dla dzisiejszego odbiorcy jest wyzwaniem poruszenia kluczowych wątków, związanych z kształtowaniem się naszej narodowej tożsamości na przestrzeni wieków. Żywotność dramatu Kochanowskiego tkwi również w ponadczasowym poetyckim artyzmie, pięknie białego wiersza i bogactwie języka.

Reżyser podjął się inscenizacji "Odprawy posłów greckich" według autorskiego scenariusza. Spektakl Ryszarda Peryta to propozycja odczytania twórczości Jana Kochanowskiego jako kameralnego i skupionego rozważania na temat perspektyw rozumienia humanizmu, patriotyzmu i kształcenia postaw obywatelskich, w odniesieniu do klasycznych wzorców kultury europejskiej, ale także kultury chrześcijańskiej. Scenariusz zaczyna się od pełnego rezygnacji (ale i dumy) wyznania Sobie śpiewam a Muzom, kończy zaś wyznaniem wiary w ład i piękno Bożego świata. Forma spektaklu, metoda pracy reżysera i zespołu, sytuuje spektakl jako kontynuację największych tradycji teatru słowa. "Odprawa posłów greckich" jest na mapie teatralnej Warszawy wydarzeniem osobnym i unikatowym.

"Odprawa posłów greckich" wpisuje się w nurt repertuaru Teatru Polskiego, w którym arcydzieła literatury polskiej w inscenizacjach uznanych reżyserów polskiego teatru stają się okazją do dyskusji na temat kluczowych kwestii, związanych z tożsamością współczesnego człowieka i świadomością narodową w odniesieniu do europejskich tradycji kulturowych, filozoficznych i religijnych

Na scenie występuje Tomasz Brzostek jako Parys, Krzysztof Kumor jako Priamus, Szymon Kuśmider jako Menelaus, Bogusław Kierc jako Antenor, Marta Kurzak jako Helena.

Czas trwania: 90 minut

Realizacja

Autor: Jan Kochanowski

Reżyseria: Ryszard Peryt

Scenariusz: Ryszard Peryt

Dekoracje i kostiumy: Dorota Kołodyńska

Muzyka: Włodek Pawlik

Reżyseria światła: Mirosław Poznański

Asystent reżysera: Katarzyna Bocianiak

Przy fortepianie: Włodek Pawlik

Opinie naszych widzów (1)

  • 9,0/ 10

    Warto przyjść choćby po to, by posłuchać tak perfekcyjnie wypowiadanego języka polskiego. Do tego piękne (i głębokie) rozszerzenie spektaklu o teksty religijne Kochanowskiego (psalmy, pieśni).

    st.....@Po...ta.fm / 10 grudnia 2015

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana - Adres i dojazd

ul. Kazimierza Karasia 2
Warszawa
tel. 22 826 92 76, bilety@teatrpolski.waw.pl

http://www.teatrpolski.waw.pl/

Kup bilet