3 x Mrożek - zdjęcie 3 x Mrożek - zdjęcie 3 x Mrożek - zdjęcie

Średnia ocena

26 oddanych głosów
205 zainteresowanych osób

7,5 / 10

3 x Mrożek

W latach osiemdziesiątych Teatr Polski nazywany był domem Mrożka. Pisarz wszystkie powstające wówczas sztuki, poza zakazanym przez cenzurę "Alfą", przekazywał do prapremierowej realizacji dyrektorowi Teatru Polskiego, Kazimierzowi Dejmkowi. Chętnie też gościł w Teatrze Polskim. Ostatni raz zaszczycił nas swoją obecnością na jubileuszu 100-lecia naszej sceny.

Chcąc uczcić pamięć tego znakomitego dramatopisarza i prozaika, przypominamy trzy jednoaktówki Mrożka, które na stałe wzbogacą nasz repertuar. Jerzy Schejbal, Szymon Kuśmider i Piotr Cyrwus zaproponują swoje interpretacje "Karola", "Na pełnym morzu" i "Zabawy".

"Karol": W gabinecie pewnego Okulisty zjawiają się Wnuk i jego Dziadek. Wnuk ma poczucie dziejowej misji, którą jest poszukiwanie wroga, bliżej nieznanego Karola. Na nieszczęście młodzieniec ma też mocne argumenty w postaci nabitej strzelby. Kim jest Karol, komu i jak zaszkodził, czym się niechlubnie wsławił – nie wiadomo. Będzie wiadomo kiedy Dziadek go rozpozna. Jest tylko jeden problem. Dziadek nie widzi...

"Na pełnym morzu": Trzech panów dryfuje na tratwie. Wszyscy rozumieją, że śmierć głodowa jest kwestią dni i, raczej wcześniej niż później, trzeba będzie podjąć radykalne działania. Póki co, panowie prowadzą kulturalną dysputę o demokracji i powinnościach jednostki wobec społeczeństwa. Za kulisami knuty jest jednak morderczy plan – Gruby i Średni upatrzyli już sobie ofiarę...

"Zabawa": Trzech mężczyzn, umownie nazwanych przez Mrożka Parobkami, stoi pod drzwiami, za którymi, jak sądzą, odbywa się zabawa. Ktoś się bawi – ich nie zaproszono. Mało tego, nawet kiedy już przyszli, nikt nie otwiera. Ich frustracja rośnie postanawiają więc siłą sforsować drzwi do „lepszego świata”...

Jednoaktówki Mrożka nie straciły od czasu swojego powstania (1960-1962) na świeżości. Świetne dialogi, zaskakujące zwroty akcji i Mrożkowskie poczucie humoru są wiecznie żywe, a tematyka i jej ujęcie nadal aktualne. Mrożek dołącza do grona klasyków polskiej literatury wnosząc uniwersalne spojrzenie nie tylko na naszą przeszłość, ale też, jak się okazuje, naszą współczesność. Fikcja sceny i realność życia nadal są niebezpiecznie blisko...

Na scenie występują między innymi Krzysztof Kwiatkowski jako Listonosz/Lokaj, Jacek Fedorowicz jako Dziadek, Krzysztof Kwiatkowski jako Wnuczek, Dominik Łoś jako Średni, Adam Biedrzycki jako Okulista, Paweł Krucz jako Mały.

Czas trwania: 165 minut
Źródło zdjęcia: fot. Krzysztof Bieliński

Zwiastuny

Realizacja

Autor: Sławomir Mrożek

Reżyseria: Jerzy Schejbal, Szymon Kuśmider, Piotr Cyrwus

Scenografia: Marta Zając, Jakub Zwolak

Światło: Mirosław Poznański

Muzyka: Pink Freud

Asystent reżysera: Katarzyna Zbrojewicz

Inspicjentka: Katarzyna Zbrojewicz

Suflerka: Małgorzata Ziemak

Opinie naszych widzów (10)

 • 10,0/ 10

  Sztuka świetna, przepis na 3 razy przepis na świetną zabawę. Polecam

  ag.....@....pl / 10 marca 2021

 • 10,0/ 10

  Wspaniałe przedstawienie! Uwielbiam ten teatr za wysoką jakość. Nie ma w nim miejsca za miernotę. Mówiono kiedyś o Teatrze Polskim, że jest drugim domem Mrożka. Teraz świadectwem tego jest wspaniała narracja jego opowiadań i perfekcyjny kunszt aktorski. Polecam gorąco!

  iw.....@gm...il.com / 18 listopada 2020

 • 10,0/ 10

  Świetny spektakl. Od dłuższego czasu najlepszy jaki widziałem. Poczucie humoru powiązane z absurdem odkrywa naszą ludzką i polską naturę.

  pa.....@po...ta.onet.pl / 30 marca 2019

 • 9,0/ 10

  Świetna, wciągająca uczta! Widzę dużo analogii do obecnych wydarzeń w kraju.

  ma.....@gm...il.com / 07 listopada 2020

 • 8,0/ 10

  Mrożek w bardzo dobrym stylu. Świetne aktorstwo. Wielkie brawa dla Jacka Fedorowicza, ale młodzi nie ustępują kroku. Jak w życiu. Niby realizm, ale od razu w drugim zdaniu wpadamy w groteskę i abstrakcję. Napisane ponad 60 lat temu, a jakby dziś.

  pr.....@....pl / 18 maja 2022

 • 8,0/ 10

  Bardzo fajny spektakl, w 3 sztukach, świetna gra aktorow

  kr.....@in...ia.pl / 27 lutego 2021

 • 8,0/ 10

  Cudowny dowcip Mrożka

  ku.....@gm...il.com / 10 listopada 2020

 • 8,0/ 10

  3 sztuki Mrożka jednego wieczoru? Przepis na świetną rozrywkę. Świetnie zagrane (aktorzy!), zróżnicowane (reżyserzy!), wciągające fabularnie (autor!) - chapeau bas! Zdecydowanie polecam, zwłaszcza jeśli lubimy łączyć uśmiech i myślenie.

  kr.....@gm...il.com / 07 listopada 2018

 • 7,0/ 10

  Oj ten Mrożek. Poprawne i sarkastyczne odzwierciedlenie świata, ale brakuje spójności i rozmachu. Aktorstwo dobre, ale niewybitne.

  eg.....@....pl / 07 listopada 2020

 • 1,0/ 10

  Kompletna profanacja teatru i twórczości Sławomira Mrożka, to najsłabsze przedstawienie jakie widziałem w życiu, aż mi żal było tych aktorów którzy męczą się z tekstem, winę za taki stan rzeczy moim zdaniem ponosi reżyser, który chyba nie rozumie twórczosci Mrożka. Miłośnik T Teatru polskiego

  as.....@gm...il.com / 07 listopada 2020

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana - Adres i dojazd

ul. Kazimierza Karasia 2
Warszawa
tel. 22 826 92 76, bilety@teatrpolski.waw.pl

http://www.teatrpolski.waw.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.