Dwanaście prac Heraklesa - zdjęcie

Dwanaście prac Heraklesa

Opowiedziane za pomocą atrakcyjnego języka teatru formy dzieje greckiego bohatera Heraklesa. Herakles jest symbolem człowieka pracowitego, ale porywczego, cierpiącego przez własne występki, za które musi odpokutować, wykonując dwanaście nadludzkich prac. Autorzy przedstawienia oparli się na wersji mitu Jana Parandowskiego, wzbogaconej o obecność – niczym w średniowiecznym moralitecie – dwóch figur Cnoty (rozumianej jak dążenie do równowagi i moralności) i Rozkoszy (rozumianej jako folgowanie własnym zachciankom i instynktom), pomiędzy którymi rozdarty jest bohater.

Spektakl rozgrywać się będzie w czterech planach: aktorów w żywym planie, aktorów w maskach, lalkowym i teatru cieni. Oprawa plastyczna spektaklu nawiązywać będzie do sztuki greckiej, w tym malarstwa wazowego. Muzyka inspirowana będzie tradycją starogrecką.

Autorzy spektaklu interpretują mit o Heraklesie jako opowieść o młodzieńczym buncie, którego konsekwencją są nieprzemyślane czyny. Herakles w trakcie opowieści dojrzewa, uczy się odpowiedzialności za siebie i za innych, a także pokory w znoszeniu trudów życia. Historia herosa pokazuje, że nawet najcięższe winy można odpokutować, jeżeli ma się dość cierpliwości i odwagi, aby krytycznie spojrzeć na samego siebie. Spektakl adresowany jest do młodzieży powyżej 12 roku życia.

Na scenie występują między innymi Monika Filipowicz jako Amazonka, Hydra, Chór, Diana Jędrzejewska jako Rozkosz, Chór, Karolina Lichocińska jako Wyrocznia, Amazonka, Chór, Iwona Olszewska-Watemborska jako Hipolita, Hydra, Chór, Olga Przeklasa jako Cnota, Chór, Włodzimierz Jasiński jako Atlas, Augiasz, Chór.

Obsada

Monika Filipowicz - zdjęcie

Monika Filipowicz
Amazonka, Hydra, Chór

Diana Jędrzejewska
Rozkosz, Chór

Karolina Lichocińska - zdjęcie

Karolina Lichocińska
Wyrocznia, Amazonka, Chór

Iwona Olszewska-Watemborska
Hipolita, Hydra, Chór

Olga Przeklasa
Cnota, Chór

Włodzimierz Jasiński - zdjęcie

Włodzimierz Jasiński
Atlas, Augiasz, Chór

Andrzej Kopczyk
Gerion, Hades, Lew, Hydra, Chór

Paweł Mróz - zdjęcie

Paweł Mróz
Eurysteusz, Cerber, Chór

Lech Walicki - zdjęcie

Lech Walicki
Jolaos, Chór

Kacper Lech - zdjęcie

Kacper Lech
Herakles

Realizacja

Reżyseria i adaptacja: Elżbieta Depta

Scenografia: Iwona Bandzarewicz

Teatr Groteska - Adres i dojazd

ul. Skarbowa 2
Kraków

http://www.groteska.pl/

Kup bilet