Utalentowany Pan Ripley - zdjęcie Utalentowany Pan Ripley - zdjęcie Utalentowany Pan Ripley - zdjęcie Utalentowany Pan Ripley - zdjęcie Utalentowany Pan Ripley - zdjęcie

Średnia ocena

15 oddanych głosów
76 zainteresowanych osób

6,0 / 10

Utalentowany Pan Ripley

"Utalentowany Pan Ripley" to przewrotny thriller psychologiczny, który bada umysł jednego z największych antybohaterów literackich.

Przygoda Toma Ripleya, rozpoczyna się, kiedy potentat finansowy, Herbert Greenleaf poszukuje kogoś, kto pomoże sprowadzić do domu jego syna. Dickie wiedzie beztroskie życie w nadmorskim kurorcie Mongibello we Włoszech. Ripley, nie mając nic do stracenia, chwyta okazję i wyjeżdża do Europy. Chce pieniędzy, sukcesu i renomy, żongluje tożsamościami jak najlepszy aktor. Rzeczywistość, którą opisuje Highsmith, to American Dream… na emigracji. W scenerii, gdzie większość upatrywałaby pięknych krajobrazów, Patricia Highsmith widzi dążącego do perfekcji człowieka, który zabija szybko i skrupulatnie. Dokładnie tak, jak wykonuje się konieczny, ale nieprzyjemny obowiązek.

Utalentowany Pan Ripley to pierwsza część pięciotomowej Ripliady, w której Patricia Highsmith, przedstawia losy czarującego psychopaty, zbłąkanego anioła, którego nie dotyczy ani zbrodnia, ani kara. W tytułowej sekwencji filmu Anthony’ego Minghelli z 1998 roku będącego chyba najbardziej znaną adaptacją książki Hihgsmith, między The a Mr. Ripley i przed Talented, pojawia się ciąg przymiotników możliwych do wyboru: „mysterious, yearning, secretive, sad, lonely, troubled, confused, loving, musical, gifted, intelligent, beautiful, tender, sensitive, haunted, and passionate”. Czy te słowa pasują do opisu psychopatycznego mordercy, który zabija z zimną krwią?

Na scenie występuje Natalia Rybicka, Modest Ruciński , Tomasz Nosiński , Łukasz Lewandowski, Marcin Bosak.

Czas trwania: 100 minut

Realizacja

Autor: Mary Patricia Highsmith

Przekład: Robert Sudół

Reżyseria i Adaptacja: Radosław Rychcik

Scenografia I Kostiumy: Anna Maria Karczmarska

Muzyka: Michał Lis

Opinie naszych widzów (9)

 • 9,0/ 10

  Bardzo dobry spektakl, jednak polecam się odpowiednio nastawić. Raczej ciężki, długi (120min bez przerwy). Moim zdaniem zrealizowany najlepiej jak jest to możliwe - ciężko oddać powieść na deskach teatru. Pod kątem aktorskim bardzo dobrze. Scenografia i światła bardzo na plus. Polecam, jednak tak jak wspominałam na początku: należy iść na spektakl z odpowiednim nastawieniem.

  Go.....@ho...il.com / 20 listopada 2016

 • 9,0/ 10

  Oryginalna adaptacja, bardzo dobra gra aktorska, polecam

  or.....@gm...il.com / 18 marca 2016

 • 8,0/ 10

  Sztuka jest bardzo luźną adaptacją książki. Nawiązuje do filmu i do kultury amerykańskiej. Mi sie podobało, bo lubię abstrakcje natomiast nie polecam osobom które nie oglądały filmu oraz innych pop kulturowych filmów z lat przełomu 90tych i 2000nych, bo jest sporo nawiązań Nie polecam tez amatorom spójnych historii i teatru przypominającego kino bo mimo wielu nawiązań do filmu, przez niespójność fabuły, filmów fabularnych nie przypomina.

  ar.....@gm...il.com / 17 grudnia 2015

 • 8,0/ 10

  Świetna muzyka, ciekawa interpretacja. Warto.

  mi.....@ty...uk.pl / 25 października 2015

 • 8,0/ 10

  dziwny, ale warto zobaczyć.

  la.....@gm...il.com / 19 czerwca 2015

 • 7,0/ 10

  Oryginalny i specyficzny, ciekawa reżyseria, świetna gra aktorska. Emocjonalnie i intensywnie. A do tego fantastyczna muzyka. Scena wspólnego tańca genialna. Warto zobaczyć, choć wielu może się nie spodobać. Spektakl nie tylko do zrozumienia, ale też do przeżycia.

  ad.....@gm...il.com / 30 stycznia 2016

 • 3,0/ 10

  Niestety duże rozczarowanie. Wydawało się, że mamy materiał na wspaniały spektakl, a wyszło coś zupełnie niejakiego. Akcja nie wciągała, p. Ripley (w tej roli Bosak) wcale nie przekonywał, że jest taki utalentowany i obrotny. Zbyt wiele przydługich monologów, które niewiele wnosiły. Dekoracje tak ustawione, że część publiczności nie widzi aktorów w licznych scenach. Szkoda ;-(

  ma.....@....pl / 03 czerwca 2015

 • 3,0/ 10

  Oceniając nisko męczący i nieciekawy spektakl chciałabym jednak wysoko ocenić grę aktorką pana Kamila Bosaka.

  ew.....@....pl / 27 maja 2015

 • 2,0/ 10

  Spektakl nadmiernie ambitny. W efekcie wydziwaczony, nudny i pretensjonalny

  ju.....@gm...il.com / 24 października 2015

STUDIO teatrgaleria - Adres i dojazd

pl. Defilad 1 PKiN (wejście od ulicy Marszałkowskiej)
Warszawa

http://teatrstudio.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.