Ludzie mówią... - zdjęcie

Ludzie mówią...

Ludzie mówią... to kolejne przedstawienie w dorobku Teatru niebopiekło. Przedstawienie, które jest konsekwencją drogi obranej przez teatr. Drogi penetrującej zakamarki ludzkich ułomności, i poszukiwania odpowiedzi na pytanie: skąd zło? Ludzie mówią... to spektakl oparty na prawdziwej historii, która zdarzyła się w jednym z małych miasteczek na terenie Polski.

Spektakl opowiada o kobiecie, ofierze księdza pedofila. O odrzuceniu wynikającym z ludzkiej małości. O strachu przed przyjęciem, dotknięciem prawdy - brudnej, bolesnej, trudnej. Prawdy niewygodnej, burzącej ustalony i ślepo respektowany porządek życia w wierze. Porządek w którym ksiądz proboszcz jest niekwestionowanym autorytetem, wyznaczającym rytm życia wiernych. Taką prawdę trudno przyjąć, a jeszcze trudniej z nią żyć. Więc lepiej napiętnować, krzywdzić, poniżać tą, która odważyła się powiedzieć. Doniosła na księdza proboszcza. "Naszego księdza proboszcza". To jest też spektakl o poniżeniu ludzkiej godności. Taka może być cena powiedzenia prawdy.

I to jest też spektakl o tęsknocie za uczuciem. O ludzkim poszukiwaniu dobra, które trafia na grunt ohydnej manipulacji z wykorzystaniem wiary. Wiary w Boga. I o tym, że wiara w czystość intencji tego, który o niej naucza, staje się powodem osobistego dramatu bohaterki spektaklu. I jest też o zdradzie. O sprzeniewierzeniu się wierze. O zatracie człowieczeństwa, o straszliwym egoizmie tego, który składał śluby by stać po stronie dobra, po stronie miłości, po stronie sacrum, a który to sacrum profanuje, czyniąc z niego narzędzie pomocne do zaspokajania swoich pragnień. To spektakl, w którym człowiek pozostaje samotny z pulsującym pytaniem o znaczenie prawdy, znaczenie wiary, znaczenie miłości.

Instytut Teatralny - Adres i dojazd

ul. Jazdów 1, Warszawa

http://www.instytut-teatralny.pl/

Kup bilet