ANDA, DIANA | Diana Niepce |Portugalia |Premiera polska | Festiwal C/U - zdjęcie

Średnia ocena

8 oddanych głosów

8,9 / 10

ANDA, DIANA | Diana Niepce |Portugalia |Premiera polska | Festiwal C/U

Spektakl wykonywany w częściowej nagości.

Dostępność: osoby na wózku, dysfunkcja słuchu. Daj nam znać, z czego chcesz skorzystać na bow@cialoumysl.pl

Po spektaklu spotkanie z artystami, rozmowa w j. ang.

***

Spektakl jest manifestem wolności, w którym niepełnosprawność staje się normą. Tancerka i akrobatka – po upadku, który spowodował uraz rdzenia kręgowego – przedstawia w nim proces samoodbudowy. W szczerym dialogu między ciałem i umysłem, logiką i chaosem rodzi się „tańczące ciało”.

Diana Niepce (1985) – tancerka, choreografka i pisarka. Jako tancerka i performerka współpracowała m.in. z Company Rosas, Felixem Ruckertem, Willim Dornerem, zespołem La Fura dels Baus, Jérômem Belem, Aną Borralho i Joaõ Galantem. W 2014 roku spadła z trapezu, co spowodowało tetraplegię (paraliż czterokończynowy). Od tego czasu łączy w swoich pracach aktywizm polityczny na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami z poetyckością ciała. Poprzez własną transformację, intymność i eksperymenty poza normą dąży do przepracowania tożsamości ciała performatywnego. Jej prace to m.in. Raw a Nude (2019) z Marianą Tengner Barros, 12 979 Days (2019), Duet (2020), T4 (2020) i Anda, Diana (2021), współpracowała także z Teatrem 21.

***

Każdy uczestnik, biorący udział w Festiwalu Ciało/Umysł (C/U) organizowanym przez Fundację Ciało/Umysł w Warszawie / wyraża zgodę na rozpowszechnianie, w celach promocji i archiwizacji C/U, swojego wizerunku w filmach i zdjęciach zrealizowanych podczas wydarzeń, w których dobrowolnie uczestniczył zgodnie z art. 81 ustawy z dnia 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. nr 90,poz. 631,z późniejszymi zmianami) W przypadku braku takiej zgody prosimy uczestnika o kontakt z Biurem Obsługi Widza C/U przed rozpoczęciem wydarzenia, w którym dobrowolnie uczestniczy.

Czas trwania: 60 minut
Źródło zdjęcia: fot. Ali Pipodaliha

Zwiastuny

Obsada

Diana Niepce, Bartosz Ostrowski, Joãozinho da Costa

Realizacja

Kierownictwo artystyczne: Diana Niepce

Artyści – wykonawcy: Diana Niepce, Bartosz Ostrowski, Joãozinho da Costa

Wsparcie dramaturgiczne: Rui Catalão

Projekt oświetlenia: Carlos Ramos

Dźwięk: Gonçalo Alegria

Projekt kostiumów: Silvana Ivaldi

Promocja i wideo: Eduardo Breda

Zdjęcia: Alípio Padilha

Administracja: Patrícia Soares

Kierownik produkcji i komunikacj: Filipe Metelo

Producentka wykonawcza: Helena Baronet

Dom produkcyjny: Produção d'Fusão

Koprodukcja: TBA – Teatro do Bairro Alto, rezydencja w O Espaço do Tempo

Finansowanie: Dyrekcja Generalna ds. Sztuki (DGArtes), Ministerstwo Kultury Portugalii (PRT), Biblioteka Miejska w Marvili, Urząd Miasta Lizbony, Ambasada RP w Lizbonie, Instytut Adama Mickiewicza

Premiera: 20.07.2021

Prezentacja spektaklu Diany Niepce na Festiwalu Ciało/Umysł odbywa się w ramach Europe Beyond Access, międzynarodowego projektu dotyczącego sztuki i niepełnosprawności prowadzonego przez British Council i wspieranego przez program Creative Europe Unii Europejskiej.

www.europebeyondaccess.com

Opinie naszych widzów (2)

  • 10,0/ 10

    Momentami liryczny, ale głównie mocny. Kobieta/Człowiek zawieszona/y pomiędzy czułością i troską a przemocą. Drobniutka, bezbronna kobieta pomiędzy dwoma rosłymi, dorodnymi mężczyznami - białym i czarnym. Każdy z tancerzy/tancerek tak bardzo inny, i tak bardzo piękny. Bez względu na to, czy patrzyło się na performans przez pryzmat niepełnosprawności głównej tancerki, czy tak po prostu - można było się zanurzyć w magii tego wieczoru. Owacja na stojąco - zapewne głównie w uznaniu podjęcia wyzwania, szczerości i odwagi w opowieści o sobie, ale całkowicie zrozumiała. To trzeba zobaczyć. Trzeba się zamyślić nad tym, co się zobaczyło. I odnaleźć w sobie wrażliwość, czułość i siłę. Rozmowa po spektaklu - świetna, oczyszczająca, z humorem i bezpośredniością. Mieszające się języki - polski, angielski, portugalski, polski język migowy - dialog nie do przecenienia. Tego dnia na Ciało/Umysł można było zobaczyć tak różnych ludzi - na scenie i na widowni - że serce rosło.

    or.....@gm...il.com / 25 października 2022

  • 10,0/ 10

    Piękny, głęboko poruszający, mocny, odważny, prawdziwy taniec. Dziękuję

    sy.....@gm...il.com / 15 października 2022

Fundacja Ciało/Umysł - Adres i dojazd

https://cialoumysl.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.