Egle, królowa węży - zdjęcie Egle, królowa węży - zdjęcie Egle, królowa węży - zdjęcie Egle, królowa węży - zdjęcie

Egle, królowa węży

Balet neoklasyczny Eglė žalčių karalienė (Eglė, Królowa węży, 1960) Eduardasa Balsysa (1919–1984) – jednej z najbardziej wpływowych postaci w muzyce litewskiej – pozostaje podobno najpopularniejszym i najczęściej wystawianym baletem litewskiego kompozytora. Pisząc go, Balsys czerpał z tytułowego wiersza Salomėji Nėris (1904–1945), opartego na znanej litewskiej baśni ludowej, z licznymi odniesieniami do mitologii bałtyckiej. Balsys podkreślił mitologiczne elementy bajki i umieścił całą gamę ludzkich emocji w centrum akcji dramatu miłości, zdrady i morderstwa. Opowieść rozgrywa się w barwnej orkiestracji, obfitującej w kontrastujące nastroje i rozpoznawalne wpływy muzyki ludowej.

W 2019 roku, z okazji stulecia urodzin Balsysa, na zaproszenie Państwowego Teatru Muzycznego w Kłajpedzie, choreograf Martynas Rimeikis stworzył spektakl taneczny oparty na muzyce baletowej. W ścisłej współpracy z innymi członkami zespołu kreatywnego starał się, aby muzyka mówiła sama za siebie i kierowała jego choreograficzną wizją oraz żeby przedstawiła ponadczasową historię miłosną, która rozwija się wokół córki rybaka - Eglė i jej ukochanego, który stał się wężem - Żylwinem.

Porywająca muzyka baletowa Balsysa zdaje się wytrzymywać próbę czasu i tchnie nowe życie w tę oryginalną produkcję, która mówi językiem tańca współczesnego. Spektakl został wymieniony wśród najważniejszych wydarzeń kulturalnych roku 2019 na Litwie i zdobył kilka ważnych wyróżnień, w tym dwa Złote Krzyże Sceny (najbardziej prestiżowa nagroda teatralna na Litwie).

Spektakl tańca współczesnego na podstawie libretta Eduardasa Balsysa.

Zostanie pokazany z wcześniej nagraną muzyką w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Państwowego Teatru Muzycznego w Kłajpedzie pod dyrekcją Modestasa Barkauskasa.

Czas trwania: 115 minut

Obsada

dyrygent: Modestas Barkauskas

wykonawcy: Zespół Baletowy Państwowego Teatru Muzycznego w Kłajpedzie

Realizacja

choreograf: Martynas Rimeikis

scenograf: Marijus Jakovski

projektantka kostiumów: Elvita Brazdylytė

projektant oświetlenia: Levas Klein

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu - Adres i dojazd

http://www.opera.poznan.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.