Noc Muzeów to wyjątkowe wydarzenie organizowane przez instytucje w całej Polsce. Muzea, teatry, galerie sztuki i inne miejsca związane ze sztuką i kulturą udostępniają zwiedzającym przestrzeń do zwiedzania za darmo.

To niesamowite przeżycie, które odbywa się późną porą lub w nocy. Część miejsc rozpoczyna akcję już w godzinach popołudniowych.

Kiedy odbywa się Noc Muzeów?

W tym roku noc muzeów zaplanowano na 14 maja. Jest to noc z soboty na niedzielę, dzięki czemu po powrocie do domu będzie można odespać godziny spędzone w muzeach, teatrach i galeriach sztuki.

Które warszawskie teatry przygotowały atrakcje na to niezwykle popularne wydarzenie? Poniżej znajdziecie listę miejsc, które polecamy miłośnikom sztuki i teatru.

1. Teatr Syrena

Niesamowitą przygodę możecie przeżyć, biorąc udział w “Królewskim oprowadzaniu po kulisach Teatru Syrena”. W tym wyjątkowym miejscu będziecie mieli okazję zajrzeć do zakamarków instytucji, zobaczyć scenę, zaplecze, garderoby i pracownie teatralne.

Co więcej, pracownicy podzielą się z Wami teatralnymi tajemnicami i opowiedzą jak wyglądają przygotowania do premiery.

Jednak co zachwyca najbardziej – Waszymi przewodnikami będą bohaterowie znakomitego musicalu Bitwa o tron. Wydarzenie odbędzie się w godzinach 21.30-23.30 po zakończeniu spektaklu.

2. Warszawska Opera Kameralna

W Warszawskiej Operze Kameralnej znajdziecie wspaniałe wydarzenia przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Bo z okazji wydarzenia “Magiczny Ogród Mozarta” instytucja przygotowała program pełen cudownych propozycji.

W godzinach 12.30-13.15 odbędą się warsztaty muzyczno-teatralne, czyli zabawa dla najmłodszych na podstawie opery „Czarodziejski Flet” W. A. Mozarta. Następnie od 15.00 do 16.00 możecie posłuchać niezwykłego koncertu kwartetu smyczkowego Orkiestry MACV.

Zaś od 16.15 do 17.15 można wziąć udział w koncercie Zespołu Wokalnego Warszawskiej Opery Kameralnej, który wykona najpiękniejsze fragmenty oper W. A. Mozarta.

Dla dzieci od godz. 16.00 przygotowano specjalny blok, w trakcie którego odbędą się gry, zabawy i niespodzianki dla maluchów.

Od 22.00 do 1.00 w Tajemniczym Ogrodzie Mozarta można będzie uczestniczyć w oryginalnym Silent Disco, podczas którego usłyszycie dzieła Mozarta zmiksowane ze współczesnymi brzmieniami.

3. Teatr Wielki – Opera Narodowa

Z okazji 400. rocznicy urodzin Moliera w Galerii Opera możecie podziwiać znakomitą wystawę ”Polski Molier”.

Wydarzenie poświęcone jest twórczości rzeźbiarza profesora Janusza Pastwy – laureata Srebrnego Medalu Gloria Artis, Nagrody Ministra Kultury i Złotego Wawrzynu Olimpijskiego.

Dodatkowo ten wybitny, polski artysta jest współautorem kwadrygi Apollina zdobiącej fronton Teatru Wielkiego. W Noc Muzeów wystawę można podziwiać od 19.00 do 22.00.

4. Teatr Lalek Guliwer

Teatr Lalek Guliwer przygotował dla dzieci coś specjalnego, czyli wydarzenie pt. “Zagadki z ul. Różanej”. Od 18.30 będą odbywać się półgodzinne spacery dla maksymalnie 30-osobowych grup. Te będą trwały do 23.00.

Podczas niezwykłej wycieczki, dzieci zajrzą do zakamarków obiektu, poznają kulisy i dowiedzą się, co dzieje się w pracowni plastycznej oraz jak wygląda codzienne życie teatru, kiedy nikogo już tam nie ma.

5. Teatr Scena 96

Pałac Szustra z zachwycającą i bajeczną elewacją mieści nie tylko niesamowite sale, ale przede wszystkim Teatr Scenę 96.

Tam w Noc Muzeów publiczność będzie mogła obejrzeć wspaniałe spektakle. Będą to archiwalne nagrania sztuk “Paweł i Gaweł” z 1996 r., “Księżniczka elfów” z 1997 r. oraz wybrane spektakle z bieżącego repertuaru. Emisje odbędą się w godzinach 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00 i 0.00.

Jednak to nie wszystko! Bo w pięknych, pałacowych salach i korytarzach dla zwiedzających będzie dostępna wystawa plakatów i zdjęć z Festiwalu Sztuka Ulicy.

6. Teatr Baj

W Teatrze Baj dla dzieci przygotowano wspaniałe atrakcje. O godz. 18.00 lub 19.00 maluchy będą mogły zwiedzić Galerię Lalek.

Następnie o 18.30 lub 19.30 odbędzie się wspaniałe widowisko “W poszukiwaniu cienia”, czyli pokaz teatru cieni połączony z warsztatami.

Liczba miejsc jest jednak ograniczona, dlatego wcześniej trzeba zarezerwować wejściówki.

7. STUDIO teatrgaleria

Podczas Nocy Muzeów nie zapomnijcie zajrzeć też do wspaniałej galerii STUDIO mieszczącej się w samym centrum miasta na pl. Defilad 1. Tam będziecie mieli okazję obejrzeć niesamowite otwarcie wystawy “Dekolonizacje”.

Podczas wydarzenia zobaczycie wyjątkowe prace artystów z Polski, Francji, Niemiec i USA. Wydarzenie będzie trwało od godz. 18.00 do 00.00.