Kiedy obchodzimy Dzień Matki w 2022 roku? Co roku mamy świętują 26 maja, który w tym roku wypada w czwartek. Dla tych, którzy chcieliby szczodrze obdarować swoje mamy w dniu ich święta, teatry przygotowały niesamowite spektakle. Jeśli środek tygodnia nie jest dla Was najdogodniejszą datą, możecie przełożyć świętowanie Dnia Matki w teatrze na najbliższy weekend. 

Niezależnie od terminu, który wybierzecie, Mamy z pewnością będą zachwycone spędzonym wspólnie dniem. Jak zaplanować i co kupić na Dzień Matki? Ile Mam, tyle upodobań, dlatego polecamy Wam aż 13 spektakli – każdy z nich trafi w inny gust, ale każdy jest na najwyższym poziomie. Zobacz, który najbardziej spodoba się Twojej mamie.

Dla Mam, które kochają klasyczne komedie

1. „Ożenek” Och-Teatr w Warszawie

Terminy spektakli: 26, 27, 28, 29 maja 

„Ożenek” wyreżyserowany przez Janusza Gajosa to uwielbiana przez publiczność komedia. Chociaż dzieło zostało napisane w 1 połowie XIX wieku, to obraz sportretowanych bohaterów nadal pozostaje aktualny i obnaża prawdziwą ludzką naturę. 

Nieporozumienia w relacjach damsko-męskich, intrygi, spory, swaty i ich konsekwencje są niezwykle zabawne. Jednocześnie przedstawione historie prowokują do refleksji jakie mechanizmy społeczne rządzą światem.

Wybór spektaklu „Ożenek” to jednocześnie wieczór spędzony z doborową obsadą. Na scenie wspaniałą grę aktorską zaprezentują m.in. Andrzej Konopka, Paweł Domagała, Krzysztof Dracz, Julia Wyszyńska, Barbara Dziekan i Krystyna Tkacz.

Pełny opis spektaklu Ożenek oraz bilety znajdziecie na naszym portalu. 

Dla Mam, które uwielbiają dobrą muzykę

2. „Rapsodia z Demonem” Teatr Rampa w Warszawie

Terminy spektakli: 26, 27, 28, 29 maja

„Rapsodia z Demonem” to nawet więcej niż musical. Koncertowo-teatralne widowisko z przebojami genialnego zespołu Queen to niepowtarzalne przeżycie. Dzięki spektakularnej scenografii, wciągającej fabule i energicznej choreografii robi ogromne wrażenie.

Historia o młodym, rockowym wykonawcy, który dla sławy i sukcesu zawiera pakt z demonem, Mistrzem Balamisem, wciąga i emocjonuje. Muzyk może spełnić swoje 3 życzenia, jednak cena jaką musi ponieść, jest wysoka.

Podczas spektaklu publiczność usłyszy legendarne hity, takie jak „A Kind of Magic”, „Don’t Stop Me Now”, „Killer Queen”, „We Will Rock You” i oczywiście kultowe „Bohemian Rhapsody”. A wykonają je nadzwyczaj utalentowani artyści, m.in. Jakub Molęda i Jakub Wocial.

Mistrzostwo sztuki potwierdza też fakt, że widzowie, przychodzą do Teatru Rampa obejrzeć „Rapsodię z Demonem” nawet po kilkanaście razy. Nic dziwnego – przedstawienie porywa, zachwyca i wcale się nie nudzi.

Pełny opis spektaklu Rapsodia z Demonem oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

3. „Music Of Buena Vista” Vertigo Jazz Club & Restaurant we Wrocławiu

Termin wydarzenia: 29 maja

Wieczór spędzony w Vertigo Jazz Club & Restaurant to gwarancja udanego wieczoru. Wybierając się na koncert „Music Of Buena Vista” możecie spodziewać się energetyzujących rytmów, które wybrzmią dzięki wspaniałemu, wrocławskiemu zespołowi The Cuban Latin Jazz!

Dlatego jeśli kochacie zespół „Buena Vista Social Club”, który znalazł się na 260. miejscu listy 500 albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone lub po prostu jesteście fanami latynoamerykańskiej muzyki, to możecie mieć pewność, że biorąc udział w wydarzeniu przeżyjecie wyjątkowe chwile.

Bo utwory zabiorą Was w podróż po słonecznej Hawanie, pięknych piaszczystych plażach i najlepszych kubańskich klubach. Poczujecie rozśpiewaną, roztańczoną atmosferę wyspy, która odpręża i pozytywnie nastraja do życia.

Pełny opis wydarzenia Music Of Buena Vista oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

Dla Mam, które interesują się tradycją i kulturą żydowską

4. „Jentl” Teatr Żydowski w Warszawie

Terminy spektakli: 26, 27, 28 maja

W towarzystwie klimatycznej muzyki granej na żywo, możecie zanurzyć się w niezwykłą opowieść o dziewczynie Jentl, która pragnie móc żyć tak, jak chce. W tym celu wyrusza do jesziwy, w której będzie mogła kontynuować naukę Talmudu. Jednak aby to zrobić, musi stać się mężczyzną.

Jentl zmienia imię na Anszel, nosi pejsy, ubiera i porusza się jak inni uczniowie. Odważna dziewczyna żyje wbrew temu, co narzuca jej społeczeństwo i żydowskie prawo. Pasja do nauki i pragnienie samorealizacji sprawia, że chce podjąć to ryzyko. Jak długo Anszel zdoła ukrywać swoją tożsamość przed nowymi przyjaciółmi?

Sztuka oparta jest na kapitalnym opowiadaniu Isaaca B. Singera, polsko-amerykańskiego pisarza żydowskiego. Wiele jego tekstów zostało zaadaptowanych na wersje filmowe, m.in. właśnie „Jentł”, które wyreżyserowała Barbra Streisand.

Pełny opis spektaklu Jentl oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

Dla Mam, które lubią zanurzyć się w przejmujące dramaty

5. „Jak być kochaną” Teatr Narodowy w Warszawie

Terminy spektakli: 26 maja

Przedstawienie w reżyserii Leny Frankiewicz zostało stworzone na podstawie opowiadania Kazimierza Brandysa. W fenomenalnym spektaklu „Jak być kochaną” publiczność odnajdzie emocjonalne rozważania dotyczące wspomnień z okresu II wojny światowej.

Wszystko zaczyna się podczas lotu Felicji do Paryża. W podróży kobieta wspomina czasy niemieckiej okupacji, kiedy w 1939 roku miała akurat zadebiutować na scenie jako Ofelia. Podczas spektaklu w rolę Hamleta miał się wcielać Wiktor Rawicz, w którym Felicja była zakochana.

W trakcie wojny wiele poświęcając i ryzykując życiem, aktorka we własnym mieszkaniu ukrywała kolegę z teatru i marzyła, by ten odwzajemnił jej uczucia. Teraz, będąc w samolocie, zastanawia się, czy jej decyzje były słuszne.

Pełny opis spektaklu Jak być kochaną oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

Dla Mam, które kochają inteligentny humor

6. „Pozytywni” Garnizon Sztuki w Warszawie

Terminy spektakli: 26, 27 maja 

Mnóstwo śmiechu, a jednocześnie wzruszenia dostarczą Wam „Pozytywni”. Akcja rozgrywa się w gabinecie psychoterapii Ewy, którą odwiedzają wyjątkowi pacjenci. Każdy z nich jest unikatowy. 

Podczas wizyt poznamy Michała – geja i rolnika, Annę – arystokratkę, którą zaskoczy niespodziewane odkrycie, a także Jana – głowę rodziny, który czuje się kobietą. 

Pod płaszczykiem ukazania niecodziennych rozmów i ludzkich portretów, autor sztuki, Cezary Harasimowicz pokazuje lęki, z którymi zmagają się wszyscy ludzie. To też doskonała interpretacja współczesnej rzeczywistości, otaczających nas stereotypów i przekonań.

Pełny opis spektaklu Pozytywni oraz bilety znajdziecie na naszym portalu. 

7. „Atrament dla leworęcznych” Teatr KTO w Krakowie

Terminy spektakli: 26, 27 maja

Jeśli marzycie o wieczorze spędzonym w radosnej atmosferze, to polecamy Wam wybrać się na niesamowicie śmieszną komedię „Atrament dla leworęcznych”. Nie jest to zwyczajna sztuka, a fantastyczna, teatralna zabawa autorstwa wybitnego satyryka i pisarza, Krzysztofa Niedźwiedzkiego.

Podczas sztuki na scenie będziecie mogli podziwiać czterech znakomitych aktorów, którzy zagrają komiczne sceny pełne niespodziewanych zwrotów akcji, podczas których zobaczycie z pozoru banalne zdarzenia i sytuacje dnia codziennego.

A te będą absurdalne, pełne słownego i sytuacyjnego humoru historie, dzięki którym będziecie się znakomicie bawić. Jednak po przedstawieniu możecie spodziewać się nie tylko beztroskiej zabawy, ale też wymownego przekazu.

Pełny opis spektaklu Atrament dla leworęcznych oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

Dla Mam, które uwielbiają babskie wieczory

8. „WSTYDŹ SIĘ” SCENA RELAX w Warszawie

Terminy spektakli: 26 maja 

Twoja mama należy do kobiet, które lubią spędzać czas w towarzystwie przyjaciółek? Wobec tego SCENA RELAX zaprasza na spektakl TYLKO DLA KOBIET, gdzie w role głównych bohaterek wcielą się wspaniałe aktorki – Beata Kawka i Joanna Brodzik. 

Podczas spektaklu odkryjecie, jak mógłby wyglądać świat, w którym kobiety się nie wstydzą. Brzmi dobrze? Niestety okazuje się, że w odpowiedzi na fenomen plagi bezwstydnic władza tworzy ośrodki, w których prowadzi specjalny program „NOWA ONA”. 

W jednym z nich poznają się Lilith i Ewa, które ubrane w różowiutkie sukienki i pantofelki, mają nauczyć się wstydzić na nowo. Nie dajcie się jednak zwieść uroczym wizerunkiem, bo za murami placówki kobiety przeżywają koszmar. 

Pełny opis spektaklu WSTYDŹ SIĘ oraz bilety znajdziecie na naszym portalu. 

9. „Bożyszcze Kobiet” Teatr Capitol na wyjeździe w Poznaniu

Terminy spektakli: 29 maja

Po raz kolejny warszawski Teatr Capitol zawita do Poznania, aby cieszyć publiczność doskonałą komedią. „Bożyszcze Kobiet” to przezabawny spektakl, podczas którego na scenie będziecie mogli podziwiać doskonałą grę wybitnych aktorów, m.in. Piotra Gąsowskiego, Anny Dereszowskiej, Hanny Śleszyńskiej i Anny Modrzejewskiej.

A o czym jest spektakl? Głównym bohaterem jest Barney. Jego życie wygląda na szczęśliwe i dosyć pospolite. Mężczyzna ma żonę, dom i pracę, jednak niekoniecznie czuje się spełniony. Pragnie odmienić swój los i pozbyć się nudy.

W tym celu staje się prawdziwym Casanovą i spotyka się z przypadkowo poznanymi kobietami. Każda z nich jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Helen jest zniewalająco kobieca i seksowna, Bobby uwielbia opowiadać, a Jenny cierpi na depresję.

Komedia sprawi, że uśmiejecie się do łez. Będziecie świadkami przezabawnych zdarzeń i dialogów. Jednak to nie wszystko! Podczas przedstawienia oderwiecie się od szarej rzeczywistości i przekonacie czy kłamstwo to recepta na osłodzenie życia.

Pełny opis spektaklu Bożyszcze Kobiet oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

Dla Mam, które uwielbiają historie na faktach

10. „Zapiski z wygnania” Teatr Polonia w Warszawie

Terminy spektakli: 27 maja 

Wybierając się na sztukę „Zapiski z wygnania”, możecie wysłuchać wstrząsającego świadectwa Żydówki Sabiny Baral. 

Kobieta od urodzenia mieszkała z rodziną we Wrocławiu, jednak na skutek antysemickich nastrojów i ksenofobii, w 1968 roku, mając wówczas 20 lat, została zmuszona wraz z rodzicami do emigracji. 

Spektakl na podstawie jej książki został wzbogacony o akompaniament muzyczny wykonywany przez orkiestrę na żywo. Dodatkowo na scenie można podziwiać nie tylko emocjonalną grę aktorską, ale też poruszający śpiew Krystyny Jandy. 

Pełny opis spektaklu Zapiski z wygnania oraz bilety znajdziecie na naszym portalu. 

11. „Frida” Teatr Współczesny w Krakowie

Terminy spektakli: 26 maja

Zachwyca Was barwna i oryginalna sztuka wybitnej artystki Fridy Kahlo? Bez zastanowienia wybierzcie się na niesamowitą „Fridę” w Teatrze Współczesnym w Krakowie.

To niezwykle emocjonalny spektakl, który wywołuje zarówno śmiech, jak i łzy poruszenia. Frida była i dalej jest inspiracją dla wielu osób. Jej charakter, wrażliwość, wytrwałość i wielki talent sprawiły, że kobieta stała się sławna w środowisku zdominowanym przez mężczyzn.

Uwagę przyciąga nie tylko twórczość, popularność i barwny wizerunek meksykańskiej artystki, ale też jej burzliwy życiorys i trudne relacje z siostrą oraz mężem Diego Riverą.

Dodatkowo podczas sztuki wspaniała scenografia, doskonale oddające klimat miejsca i epoki kreacje oraz charakteryzacja aktorów wprowadzą Was w magiczny, latynoamerykański klimat.

Pełny opis spektaklu Frida oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

Dla Mam, które lubią damsko-męskie tematy

12. „Ludzie inteligentni” Spektaklove w Warszawie

Terminy spektakli: 27 maja 

Zdaje się, że fabuła sztuki „Ludzie inteligentni” jest banalna. W końcu to komedia małżeńska o mężczyźnie, który chce rozstać się z żoną. Ale jak powszechnie wiadomo, tematyka relacji damsko-męskich nigdy nie jest oczywista. Tym bardziej jak w sprawy osobiste zaangażowani są wspólni przyjaciele.

Trójka barwnych par przeżywa dylematy i prowadzi znakomite dialogi, które bawią do łez. A niezręczne okoliczności i nieporozumienia sprawiają, że sytuacja stale się komplikuje i wywołują salwy śmiechu publiczności.  

Dlatego jeśli marzycie o zabawnym i inteligentnym wieczorze spędzonym w teatrze i chcecie dowiedzieć się czegoś o kobietach i mężczyznach, odwiedźcie Spektaklove. 

Pełny opis spektaklu Ludzie inteligentni oraz bilety znajdziecie na naszym portalu. 

13. „Totalnie szczęśliwi” Teatr Kamila Maćkowiaka w Łodzi

Terminy spektakli: 28, 29 maja

Jeśli macie ochotę na komedię z romantycznym wątkiem, postawcie na „Totalnie szczęśliwych” w Teatrze Kamila Maćkowiaka w Łodzi. Tam obejrzycie nieprawdopodobną historię sąsiadujących ze sobą kobiety i mężczyzny przed czterdziestką.

Ci poznają się, gdy chłopak przychodzi pożyczyć prezerwatywy. Obydwoje ukrywają swoją prawdziwą tożsamość. Ona wcale nie jest sławną i znaną aktorką, a on popularnym autorem książek.

Ich rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Dziewczyna zarabia obsługując klientów przez seks telefon, a jej sąsiada dalej utrzymują rodzice.

Choć komedia porusza trudne tematy, takie jak samotność, niepewność i strach przed porażką młodych ludzi, to sposób przekazu jest niezwykle lekki i pełen poczucia humoru.

Pełny opis spektaklu Totalnie szczęśliwi oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.