My, psy - zdjęcie My, psy - zdjęcie My, psy - zdjęcie My, psy - zdjęcie My, psy - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos

9,0 / 10

My, psy

Na nieczynnym wysypisku śmieci na skraju miasta mieszka sfora bezdomnych psów. Dowodzi nią Czarny – młody, agresywny, niechętny ludziom. Każdy z psów ma własną historię, smutną i gorzką. Mała naiwna Kropka została przez człowieka porzucona, jamniczka Rasowa, po śmierci swojego pana, zapomniana w pustym mieszkaniu przez jego rodzinę, stary cyrkowy pies Cichy nie ma już więcej siły bawić publiczności, a trzymający fason pies-inteligent Mądrala udaje, że wszystko jest ok. Dawno pogodził się ze swoim losem stary pies Kulawy, nikomu nie ufa Ładna, a duży i łagodny Wierny wciąż czeka na „swojego Człowieka”. Lecz zamiast się smucić i zamartwiać, psy próbują nadal żyć i z życia się cieszyć. Bo taka już jest psia natura: radosna i optymistyczna! Wkrótce do sfory dołącza Kot, uroczy kłamca i sybaryta, przyzwyczajony do życia „na poziomie”. Historia jego upadku tylko potwierdza fakt, że biednym i bezdomnym może zostać każdy, bez względu na status społeczny. Nad głowami porzuconych zwierząt zbierają się chmury: niedługo wysypisko zostanie zlikwidowane, a na jego miejscu powstanie nowe osiedle. Co się stanie z naszymi bohaterami, czy poradzą sobie bez pomocy człowieka?

Opowiadając o psach chcę rozmawiać z dziećmi o bezdomności i wykluczeniu, o tych, którym się „nie udało”. Czy jesteście pewni, że nic podobnego Was w życiu nie spotka? Mam nadzieję, że dzięki mojej sztuce zostanie uratowany chociaż jeden pies czy kot. A dzięki niemu Wy – ludzie. Żeby uratować świat, nic więcej nie trzeba.

Henio Pies

Sztuka „My, psy" jest pierwszym utworem scenicznym napisanym przez Henia Psa, wybitnego artystę estradowego, tenora dramatycznego, jednego z najprzystojniejszych kundli średniego pokolenia. Warszawiak z pochodzenia, z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi Henio Pies związany jest od pięciu sezonów. Zagrał w trzech przedstawieniach. Wielokrotnie wyróżniany – za rolę Psa Jipa w spektaklu Doktor Dolittle i przyjaciele otrzymał m.in. Nagrodę im. Psa Kazimierza Dejmka oraz „Złotą Parówkę”. Z powodzeniem kieruje ogródkiem przy Teatrze Nowym (od strony ulicy Zachodniej). Przykładny mąż i ojciec. To Alfowi (syn) wkrótce zamierza przekazać swoje role sceniczne (Kończę z aktorstwem. Od kiedy moje powieści „Lato w Zagaju” i „Czapka Admirała Yamamoto” odniosły tak wielki sukces, musiałem zdecydować, co dalej. I cóż, mam nadzieję, że fani mego aktorstwa wybaczą, ale zamierzam całkowicie poświęcić się literaturze). Mieszka ze swoimi gospodarzami – pianistką Leną Ledoff i aktorem Przemysławem Dąbrowskim we wsi Zagaj na granicy Wielkopolski i Łódzkiego.

Na scenie występują między innymi Magdalena Kaszewska, Kamila Salwerowicz, Halszka Lehman, Magdalena Prochasek-Jakubowska, Lucyna Szierok-Giel, Maja Wachowska.

Czas trwania: 120 minut
Źródło zdjęcia: HaWa

Realizacja

Autor: Henio Pies

Reżyseria: Przemysław Dąbrowski

Scenografia i kostiumy: Mateusz Atman

Muzyka: Lena Ledoff

Ruch sceniczny: Tomasz Dajewski

Przygotowanie wokalne: Adam Rymarz

Inspicjentka: Hanna Molenda

W nagraniu muzyki udział wzięli: Michał Kobojek - saksofon, klarnet Kamil Szewczyk - gitara Tomasz Zieliński - gitara basowa Przemysław Kuczyński - perkusja Lena Ledoff - piano

Opinie naszych widzów (1)

  • 9,0/ 10

    Miły, familijny spektakl, w którym każdy członek rodziny znalazł coś ciekawego dla siebie.

    lu.....@....pl / 29 stycznia 2023

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi - Adres i dojazd

http://www.nowy.pl/

Kup bilet