Rabacja - zdjęcie Rabacja - zdjęcie Rabacja - zdjęcie Rabacja - zdjęcie Rabacja - zdjęcie Rabacja - zdjęcie Rabacja - zdjęcie Rabacja - zdjęcie Rabacja - zdjęcie

Średnia ocena

3 oddane głosy

7,0 / 10

Rabacja

W całym kraju wrze. Nie da się już stać obok i tylko patrzeć. Przemoc psychiczna zmienia się w przemoc fizyczną. W dążeniu do wolności, do suwerenności nikt nie uznaje już kompromisów.

Podziały społeczne są tak ogromne, że ponowne zjednoczenie nie jest już możliwe. Rośnie frustracja, nienawiść i agresja. Finałem musi być rozlew krwi. Wojna domowa. Rzeź. Jak to się stało? Co do tego doprowadziło? I czy można to było jakkolwiek zatrzymać? Jest luty 1846 roku. Szlachta organizuje powstanie. Austriacy organizują obronę. Chłopi ostrzą kosy. Za chwilę rozpocznie się rabacja...

Spektakl "Rabacja" powstał w ramach Festiwalu Genius Loci we współpracy z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. Prapremiera odbyła się 21 września 2017 roku w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu.

W pokazach festiwalowych oraz w nagraniach udział wzięli muzycy ludowi: Małgorzata Łukasik-Kogut, Zuzanna Mółka, Anna Pyrek, Monika Pyrek, Karolina Ruchała, Katarzyna Sarecka, Andrzej Budz, Dominik Bochenek, Emil Kiełbasa, Jan Malisz, Damian Michalik, Maciej Michalik, Bartosz Poręba.

W tekście użyto rabacyjnych pieśni ludowych oraz fragmenty rapsodu "Piast". Rok 1846 Stanisława Wyspiańskiego. W spektaklu wykorzystywana jest świeża ziemia, słoma, kora oraz światło stroboskopowe.

Ze względu na specyficzną scenografię z przykrością informujemy, że spektakl nie jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Na scenie występują między innymi Agnieszka Kościelniak jako Dziewczyna, Grzegorz Łukawski jako Szlachcic, Tadeusz Zięba jako Starosta, Agnieszka Judycka jako Szlachcianka, Tomasz Międzik jako Ksiądz, Jerzy Światłoń jako Chłop.

Czas trwania: 90 minut
Źródło zdjęcia: fot. Grzegorz Mart © Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie

Zwiastuny

Realizacja

Autor: Jakub Roszkowski

Reżyseria, opracowanie tekstu: Jakub Roszkowski

Asystent reżysera: Sławomir Rokita

Scenografia i kostiumy: Mirek Kaczmarek

Przygotowanie wokalne: Halina Jarczyk

Inspicjent: Anna Wójcicka

Opinie naszych widzów (1)

  • 9,0/ 10

    Świetny spektakl, byłam bardzo ciekawa jak zostanie potraktowany temat rabacji. Czy dołączy do głównego nurtu traktującego to wydarzenie jako „krwawy pogrom” a może pokazana zostanie chłopska rewolucja? Jak dla mnie mogłoby być odważniej.

    ew.....@in...ia.pl / 04 marca 2020

Teatr im. Juliusza Słowackiego - Adres i dojazd

pl. Św. Ducha 1, Kraków

https://teatrwkrakowie.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.