×

Chanuka. Pieśni z żydowskiego miasteczka

19:00, 8 gru 2023

Teatr Old Timers Garage

Chanuka, chanuka, chanuka – jak osiem świec, wiernych sióstr. Święto Chanuka jest jednym z najjaśniejszych i najradośniejszych świąt obchodzonych przez Żydów. Zwyczajowo obchodzone jest w grudniu. Upamiętnia ono cud światła w świątyni Jerozolimskiej. W nawiązaniu do tego święta jak również do innych zwyczajów, historii i tradycji powstał program pt. „Pieśni z żydowskiego miasteczka” – program z autorskimi utworami Zbigniewa Tepera. Opowiada o żydowskim miasteczku, które nie ma jednej nazwy z racji tego, że takich miasteczek było wiele. Ludzie w nich żyli, pracowali, sprzeczali się i kochali. Wierzyli w to, że tak będzie zawsze. Nie przewidzieli, że świat sztetla nie będzie wieczny. Tylko niektóre budynki z oknami jak oczy dziecka, pamiętają świeżość tamtych dni. Może w jednym z okien, w którym wygląda zmęczona staruszka, siedziała kiedyś urocza, młoda dziewczyna, o której marzyli przystojni chłopcy. Na pytanie - kiedy to było? Odpowiedź nasuwa się sama. Niedawno. Dla niektórych to wieczność.


„Mizrachi” to zespół , który w wielowymiarowym spojrzeniu na zmieniający się świat, próbuje opowiedzieć o nim czasami w sposób prosty a niekiedy zawoalowany. Pokazuje w swoich programach historie, które mają pierwiastki prawdy, oraz namacalne jak w opuszkach palców płaszczyzny po których poruszać się może nasza wyobraźnia. Tworzą go muzycy, którym w duszy gra. Wszystkie utwory są autorskimi kompozycjami Zbigniewa Tepera.

Zespół tworzą :
Zbigniew Teper : Poeta, pieśniarz, bard Zagłębia Dąbrowskiego. Debiutował w roku 1985 zeszytem literackim „Nie wypuszczajcie papug za dnia” wydanym przez Klub Studencki „AKANT” Uniwersytetu Śląskiego. Wydał również „Wichry i piosenki” – zbiór utworów poetyckich na orkiestrę i pióro. Nagrał dwie płyty autorskie: „Magiel czasu” oraz „Pieśni mojego Zagłębia”.

Występował na scenie z artystami i zespołami : Elżbieta Adamiak, Mirosław Czyżykiewicz, Jacek Stęszewski, Emilian Kamiński, Jan Nowicki, Urszula Makosz, Chór cerkiewny „OKTOICH”, Zespół „Krakowskie trio stroikowe”, Zespół „Klezmorim trio”, Zespoł „Kriva Drina”. Autor cyklicznych koncertów: „Retoryka czterech kultur” odbywających się w Sali Koncertowej MUZA w Sosnowcu oraz programów „Retoryka na językach” w najlepszych tłumaczeniach na kilkanaście języków świata. Jest również autorem koncertów zatytułowanych „Zagłębiowski Wieczór Bardów STATECZEK”.
Tłumaczeń jego utworów dokonano na kilkanaście języków: albański, angielski, arabski, czeski, chorwacki, esperanto, francuski, hebrajski, hiszpański, patwa(kreolski), rumuński, ukraiński.
Mateusz Prześlak - Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie gitary. Jest laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, licznie koncertuje w kraju i za granicą solo i zespołowo. Nie boi się eksperymentów oraz gatunków muzycznych grając od jazzu przez rocka po klasykę. Spełnia się pedagogicznie w ramach swojej specjalności, aranżuje, komponuje.
Michał Kubarski - Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach.. Laureat czołowych nagród zdobytych podczas najbardziej prestiżowych konkursów i festiwali akordeonowych w kraju i za granicą. Podczas swojej artystycznej edukacji otrzymał Stypendium Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego, Stypendium Rektora AM w Katowicach oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest również stypendystą „Agrafki Muzycznej” organizowanej przez Fundację J&S Pro Bono Poloniae oraz Krajowego Funduszu na rzecz dzieci.Wielokrotnie występował z towarzyszeniem orkiestr pod batutą takich dyrygentów jak: Szymon Bywalec, Jan Wincenty Hawel, Maciej Sztor czy Sławomir Chrzanowski a jego wykonaniom towarzyszyły: Filharmonia Zabrzańska, Filharmonia Śląska, „AUKSO” orkiestra kameralna miasta Tychy. Miał możliwość występowania na scenie z Kasią Moś, Józefem Skrzekiem, Sebastianem Riedlem, Stanisławem Soyką, Renatą Przemyk, Nataszą Urbańską, Łukaszem Zagrobelnym.

Czas na dokonanie transakcji 10 minut