WYKŁAD ONLINE | Wykład Bartka Kieżuna: Boza, czyli co pić zimą w Turcji - zdjęcie

Średnia ocena

3 oddane głosy

9,3 / 10

WYKŁAD ONLINE | Wykład Bartka Kieżuna: Boza, czyli co pić zimą w Turcji

"Hacı Sadık Bey przybył do Stambułu w 1870 roku. Przez sześć lat produkował bozę z fermentowanej kaszy bulgur zanim otworzył własny lokal w dzielnicy Vefa. Ozdobiona kaflami z Izniku pijalnia, bo trudno przecież to miejsce nazwać kawiarnią, prędko zyskała popularność w mieście. Na wykładzie poznamy historię najbardziej znanego zimowego napoju w Stambule, która zaczyna się na długo przed 1870 rokiem.

Cykl wykładów: Stambuł – kulinarny Orient-Express

Leżący na skrzyżowaniu szlaków handlowych Stambuł przez stulecia był jednym z najbardziej różnorodnych religijnie i etnicznie miast na świecie. Sefardyjscy i aszkenazyjscy Żydzi mieszkali obok zastanych na miejscu chrześcijańskich mieszkańców Bizancjum, Ormian, Greków i Włochów oraz obok muzułmanów, którzy pojawili się tu razem z armią Ahmeda II. Stworzyli razem wspaniałą mieszankę, w której narodowość była kwestią drugorzędną, bo najważniejsza była wspólnota jaka była ich udziałem. Splot kultur, narodowości, obyczajów i tradycji doprowadził do powstania niepowtarzalnej atmosfery tego fascynującego miejsca. Podczas cyklu wykładów porozmawiamy o tamtejszej kuchni jako nieodłącznej części kultury Stambułu. Dowiemy się, które kulinarne zwyczaje i tradycje zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Prowadzący: Bartek Kieżun jest dziennikarzem kulinarnym związanym z magazynem Kukbuk. Z wykształcenia jest antropologiem kultury i absolwentem Szkoły Sommelierów. Współpracuje z Radiem Kraków, serwisem Wirtualna Polska, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Prowadzi warsztaty, organizuje wyjątkowe kolacje degustacyjne oraz sędziuje w konkursach kulinarnych. Jest autorem książki „Italia do zjedzenia”, kulinarnego przewodnika po Włoszech.

http://ciz.muzeumwarszawy.pl/wydarzenia/boza-co-pic-w-turcji/ "

Czas trwania: 75 minut

Muzeum Warszawy - Adres i dojazd

Rynek Starego Miasta 28-42
Warszawa

http://muzeumwarszawy.pl

Kup bilet